Posted on

cannaseeds

High-supplies.com offers a broad range of seeds for various cultivation methods – as well as growing into plants with varying effects. Cannabis species with a high share of Indica genes, for example enhance physical and mental relaxation. This plant usually contains more Cannabidiol (CBD). Indica strands are best suited for an evening smoke due to their strong appeasing effect. They help with insomnia and reducing stress. Satvia strands on the other hand have an activating effect, as they contain more Tetrahydrocannabinol (THC). Mood and attentiveness increase after the Satvia consumption. Choose between the regular, feminized, and autoflowering seeds:

If you want to simplify the cultivation even more, you should opt for autoflowering Marijuana seeds. These will reach florescence independent from altering lighting cycles – which a usually a core requirement. Furthermore, these species need less cultivation time and are hence earlier ready for the harvest.

At High Supplies you can buy cannabis seeds comfortably online – always at the best prices. We sell premium marijuana seeds as a trademark and don’t feel the need to ask our customers for a minimum purchase. Take your time and poke around our page. We are looking forward to your order.

Amnesia Feminized

Feminized seeds only grow into female plants with resin carrying buds. This will directly result in a higher yield of the home grown Cannabis. These seeds are best suited if the cultivator wants to skip the removal of the male plants and is only interested in breeding resin-carrying buds.

Established in 2006, High Supplies has been cultivating a love for cannabis culture as well as cannabis seeds. We offer over 50 different varieties of marijuana seeds.

Regular Marijuana seeds means a mixture of male and female seeds. These are avaible with varying proportions. Male plants have to be removed or planted separately in order to avoid pollination. However, if you are planning to breed new seeds, the male plants are essential.

Other categories that have been favored by our customers are auto-flowering seeds as well as seeds used in medical treatments.

Policajný zásah v jednej z najväčších konopných bánk ponecháva celý priemysel v nemom úžase. Španielska agentúra pre lieky (AEDM) poverila Guardia Civil vykonaním operácie, pozastavila však aj vedecký projekt, ktorý spoločnosť uskutočňovala na univerzite v Baskicku. Na žiadosť vyšetrujúceho sudcu a protidrogového stíhania sú najväčšie španielske banky Dinafem, La Mota a Humboldt Seeds zo skupiny POT

Kanabinoidy sú rôznorodé skupiny chemických zlúčenín, ktoré sa viažu na špeciálne receptory v ľudskom tele, ktoré tvoria tzv. Endokanabinoidný systém. Metóda „key and lock“ sa často používa na opis tohto procesu. Ľudské telo má špecifické väzobné miesta („zámky“) na povrchu mnohých typov buniek a naše telo produkuje niekoľko endokanabinoidov („kľúčov“), ktoré sa viažu na tieto

Čo sú to Kanabinoidy ? (Kanabinodiná veda)

Terpény od CALI TERPENES si môžete kúpiť TU: Čo sú terpény? Terpény sú hlavnou zložkou esenciálnych olejov z mnohých rastlín, kvetov a ovocia, ako je levanduľa, citrón, borovica alebo konope a predstavujú ich vôňu a chuť. Okrem toho majú všetky liečivé vlastnosti a pôsobia ako prírodné riedidlá extraktov, olejov a živíc. Vysoká kvalita terpénov je pre nás veľmi

Cannabidiol (CBD) je zlúčenina nachádzajúca sa v kanabisovej rastline. Rovnako ako jeho neslávny bratranec THC, CBD je kanabinoid a vyrába sa v žľazovitých trichómoch (malé, živicové “vlasy” na kvete a listoch) určitých odrôd rastliny konope. Rovnako ako THC, je to vysoko liečivá zlúčenina a zistilo sa, že je účinná pri liečbe mnohých rôznych chorôb rôznej

V tomto článku sa stanovia dva druhy sekundárnych metabolitov, ktoré sú biosyntetizované rastlinami Cannabis sativa L. a pravdepodobne produkujú synergiu s účinkami kanabinoidov. Pozoruje sa, že kanabinoidy nie sú jedinými účinnými látkami v závode na výrobu kanabisu. Niektoré štúdie ukázali, že existujú rozdiely medzi účinkami spôsobenými čistými kanabinoidmi a účinkami spôsobenými rastlinami, hoci kanabinoidy

Cannabis plants need regular watering to grow and flower successfully. The usual approach is to water well every 1–3 days. However, a common mistake amongst novices is overwatering, so keep an eye out for signs of overwatering in leaves, including:

The subspecies does, however, influence characteristics such as leaf shape, plant size, and total flowering time:

Cannabis plants flourish in moderate temperatures (approximately 21°C), although most strains can handle small fluctuations. Be cautious of extreme changes in temperature, as this may lead to a failed harvest.

What Is the Best Soil for Feminized Cannabis Seeds?

If you’re new to cannabis growing, try the RQS Feminized Starter Kit, a complete package that comes with 3 cannabis seeds and everything else you need for successful germination. Easy!

Your plants will remain in the vegetative phase until the hours of sunlight decrease toward the end of summer, prompting flowering. Outdoor cannabis plants are usually ready to harvest between late September and early November.

All cannabis plants need three macronutrients to thrive:

To quickly and easily tell if cannabis seeds are feminized, check the datasheet on the relevant product page. The datasheet contains key attributes and will help you pick the perfect cannabis seeds.